275 trepiastet

 
IMG_0900.JPG
 
 

MTÜ PALDISKI360

"Tuletornid on meie riigi kultuuriväärtus ning me peame vajalikuks seda taastada ning hoida järeltulevatele põlvedele, tutvustamaks meie merenduse ja tuletornide ajalugu."

Pakri tuletorn on kultuurimälestisena riikliku kaitse all ja tuletorn kuulub The International Association of Marine Aids to Navigation and Lighthouse Authorities (IALA) koostatud 100 tuletorni-arhitektuurimälestise nimekirja.

 

 

 
 

Eesti kõrgeim tuletorn 52m

 
crop2.jpg
 
 

Pakri tuletorn

Esimene teadaolev tuletorn ehitati Pakri poolsaarele aastal 1724. Teada olevalt näitas Peeter I selle tulevase asukoha ehitajatele kätte oma visiidil Paldiskisse(1723. aastal). 

Aastal 1760. rajati poolsaarele uus paekivist tuletorn, mille puhul on arvatavasti tegu varasema torni rekonstrueerimisega.

1890. aastal valmis 80m kaugusele vanast tornist uus kivist tuletorn, mis oma 52m kõrgusega on siiani Eesti randade kõrgeim. Vana tuletorn oli aga kaldavaringute tõttu paeklindi äärele ohtlikult lähedale jäänud ning seetõttu madaldati see 1. korruseni.

Pakri tuletorn restaureeriti viimati aastal 2001. põhjalikult ning torn on 2015. aasta suvest avatud ka külastajatele. Vana tuletorni osaliselt säilinud kehandit ei ole võimalik enam kaua imetleda, kuna meri on kõrge kaldaaluse tühjaks uhtunud ja on ainult aja küsimus, millal ajalooline ehitis igaveseks vete sügavusse vajub.

  • Asub Pakri poolsaare loodetipul, kõrge paeklindi äärel.

  • On Eesti kõrgeim tuletorn- kõrgus jalamist 52 meetrit!

  • Ehitatud aastal 1889. ning restaureeritud 2001. aastal.

  • Tuletornis ootavad teid kaunis merevaade, maaliline pankrannik ning 275 trepiastet.